UNUTULMAYAN MİRAS: GÜNEY AFRİKA’DA OSMANLILAR KONFERANSI

Üniversitemiz ve Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) tarafından organize edilen, “Unutulmayan Miras: Güney Afrika’da Osmanlılar” konferansı kampüsümüzde gerçekleştirildi.

 

Osmanlı yönetimince Müslümanlar arasındaki ihtilafları çözmek için Güney Afrika'ya gönderilen Ebubekir Efendi'nin torunu Şule Rashida Efendi de konferansa katılarak, Türkiye’ye olan sevgisini dile getirdi.

 

Şule Rashida Efendi, ailesinin yaşamı ve çekilen zorluklardan bahsederek, vatan hasreti çektiği için Türkiye’ye döndüğünü belirtti. Şule Rashida Efendi, “Güney Afrika’daki Türklerin bulunmasını ve onlara sahip çıkılmasını istiyorum. Memleketimiz zor günler gördü. Ama biz de orada zor günler gördük. Bize sahip çıkmanızı bekliyorum” dedi.

Konferansa katılan, Araştırmacı Yazar Ahmet Uçar, Güney Afrika’da yaşayan Osmanlılar hakkında bilgi verdi. Güney Afrika’ya gönderilen Ebubekir Efendi’nin yaşamından da bahseden Ahmet Uçar, “Müslümanlar arasındaki ayrılıkları bitirmek için uğraşırdı. Orada İslam Dünyasının ilk kız mekteplerinden birini hanımı gözetiminde açmıştır” dedi.

 

Konferansın sonunda, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yahya Kemal Yoğurtçu ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Nizamettin Erduran, konuşmacılara İstiklal Marşı Murakkası hediye etti.

Kampüsümüzü gezen Şule Rashida Efendi ve Ahmet Uçar, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Adem Esen ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İnan ile de görüştü.

AFRİKALI ÖĞRENCİLERE LİDERLİK EĞİTİMİ PROGRAMI
Üyelik Girişi
HESAP NUMARALARIMIZ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret85045
Saat